یزد، بلوار شهید بهشتی (حدفاصل چهارراه مهدیه تا میدان امام حسین) نرسیده به میدان امام حسین، روبروی اداره پست، طبقه فوقانی املاک ۱۲۱
09131588851

آیا ثبت شرکت برای فعالیت به تنهایی کافی میباشد؟

آیا ثبت شرکت برای فعالیت به تنهایی کافی میباشد؟

این مقاله نوشته شده توسط داود رجبی مدیریت عامل مجتمع سورنا ثبت. « آیا ثبت شرکت برای فعالیت به تنهایی کافی میباشد؟ » هدف از نگارش این مقاله جهت آشنایی بهتر با مقوله شرکت و فعالیت های پس از ثبت شرکت میباشد .آیا ثبت شرکت برای فعالیت به تنهایی کافی میباشد؟به عبارت دیگر اگر خواستیم یک کسب و کار معتبر را شروع کنیم، ثبت شرکت به تنهایی کفایت میکند؟باید بگم که ثبت یک شرکت مثل به دنیا اومدن یک طفل جدید میمونه با این تفاوت که:

  1. پدر مادر شرکت همان هیئت موسس شرکت که به عبارتی اولین سهامدارن شرکت میباشند، هستند
  2. شرکت از بدو تاسیس و تولد اهلیت انجام امور تجاری را دارد.

اما برای اینکه این شرکت جدید التاسیس بتونه بصورت قانونی فعالیت کنه نیاز به یک سری گواهی ها داره تا بتونه بدون دردسر به فعالیت تجاری مورد نظر موسسان بپردازد.پس اگر چنانچه قصد ایجاد یا ارتقا کسب و کارتان در قالب شرکت بوده و بخواهید اقدام به ثبت شرکت نمایید، چه اینکه خودتان شرکت مورد نظر را ثبت کنید و یا اینکه این امر را بهشرکتهایی که در عرصه ثبتی فعالیت دارند بسپارید،حتما حتما به ثبت شرکت تنها بسنده نکنید و سایر اقدامات لازمه برای فعال بودن شرکت را انجام دهید.

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت میباشد که درصورتیکه شرکت را به ثبت رسانده و بدون در نظر گرفتن موارد لازم دیگر برای شرکت اقدام به فعالیت نمایید به مشکل برخواهید خورد اعم از مشکلات دارایی و قراردادی و حتی دریافت حق الزحمه شرکت.بنده در زیر چند مورد از مواردی که بعد از ابتدای ثبت شرکت حتما باید اقدام به انجام آنها داد را ذکر میکنم:

شما در حال مطالعه مقاله « آیا ثبت شرکت برای فعالیت به تنهایی کافی میباشد؟ »  هستید.

  1. ثبت شرکت : شروع کسب و کار رسمی ما با ثبت شرکت آغاز میشود. ثبت شرکت مهمترین مبحث کسب و کار میباشد. مهمترین رکن یک شرکت نیز اساسنامه آن شرکت میباشد.اساسنامه شرکت سهامی خاص ۶۴ ماده و شرکت مسئولیت محدود ۲۶ ماده دارد. در شرکت سهامی خاص ۲۶ ماده از ۶۴ ماده اساسنامه باید حتما حتما طبق فعالیتی که شرکت برای انجام آن فعالیت بوجود می آید یا در آینده به آن موضوع خواهد پرداخت ،تنظیم گردد. باید این خطر را گوشزد کنم که سامانه جامع ثبت شرکتها به صورت پیش فرض و بر اساس اطلاعات وارد شده سامانه اقدام به تنظیم اساسنامه میکند ولی بصورت ناقص.و متاسفانه بارها به این مشکل برخوردیم که همین اساسنامه ای که به صورت ناقص میباشد با تصحیح ۴ ماده آن برای ثبت یک شرکت رفع نقص میگردد و از جانب اداره ثبت شرکتها نیز مورد تایید قرار میگیرد ولی مساله این است که این شرکت برای انجام تخصصی فعالیت هایی که قصد انجام آن را دارد ناقص بوده و بعضا باعث میشود که فردی که اقدام به ثبت شرکت نموده دوباره و چند باره پس از ثبت ملزم به ایجاد تغییرات میباشد تا آن شرکت را برای فعالیت در نظر گرفته شده کامل و آماده کند.
    مبحث مهم دیگر پیرامون ثبت شرکت ، افراد موسس آن میباشند. باید حتما به این مورد توجه کنیم که موسسان شرکت که شامل شرکا و سهامداران، اعضای هیئت مدیره، بازرسان و مدیرعامل میباشند، باید دارای شرایط خاص و عدم وجود ممنوعیت های قانونی باشند تا در روند اداره و فعالیت شرکت خللی وارد نگردد.

پایان قسمت اول مقاله« آیا ثبت شرکت برای فعالیت به تنهایی کافی میباشد؟ »

با تشکر از خوانندگان عزیز، این مقاله قسمتی از مجموعه مقالات «ثبت شرکت کامل» میباشد و در آینده منتظر مقالات بعدی ما باشید. ضمنا اخلاق حکم میکند در صورت کپی متن ، نام نویسنده و آدرس سایت ذکر گردد. با تشکر

در مبحث بعدی به روزنامه رسمی شرکت و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

پست های مرتبط

نظر بدهید