یزد، بلوار شهید بهشتی (حدفاصل چهارراه مهدیه تا میدان امام حسین) نرسیده به میدان امام حسین، روبروی اداره پست، طبقه فوقانی املاک ۱۲۱
09131588851

برای فعالیت در رشته مواد غذایی چه شرکتی ثبت کنیم؟

۱۵۱

مواد غذایی یکی از شلوغ ترین رشته های کسب و کار در جامعه میبشاد.از نانوایی و بقالی و سوپر مارکت گرفته تا رستوران و میوه فروشی ها و … .پس اهمیت و بازار مصرف این رشته کاری بر هیچکس پوشیده نیست. در این صورت ما یک بازار بسیار بزرگ پیش رو داریم با سلیقه های خیلی متنوع.در نگاه اول شاید ورود به این بازار و ایجاد یک کسب و کار مطمئن توی این زمینه شغلی خیلی راحت به نظر میاد و باید بگم که درسته. ورود به کسب و کارهای مصرفی مخصوصا مواد غذایی زیاد سخت نیست ولی باید هدفمند و با ساختاری منظم وارد این بازار شد.

مهمترین قدم برای ورود به این کسب و کار ایجاد ساختار مناسب میباشد.

۱۴۹

ثبت شرکت
مهمترین کار در این مرحله ثبت شرکت مناسب و متناسب با کسب و کارتان هست.در ابتدا من انواع شرکت ها را نام برده و بهترین نوع شرکت برای این کار را به شما معرفی خواهم نمود

انواع شرکت
۱-شرکت سهامی عام :
شرکت سهامی‌عام، شرکتی است بازرگانی (‌ولو اینکه موضوع عملیات آن، امور بازرگانی نباشد) که سرمایه‌‌ی آن به سهام، تقسیم‌شده که بخشی از این سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین‌ می‌شود. در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت سهام‌داران، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. در این شرکت، عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن، بدون فاصله با نام شرکت در کلیه‌ی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

۲- شرکت سهامی خاص:شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی (ولو اینکه موضوع عملیات آن،‌ امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه‌ی آن منحصراً توسط مؤسسین،تأمین‌گردیده و سرمایه‌ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، ‌محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و عنوان «‌شرکت سهامی خاص»‌ باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت، به طور روشن و خوانا قید شود.

۳- تعریف شرکت با مسئولیت محدود:شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد؛ فقط به میزان سرمایه‌ی خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است.در نام شرکت باید عبارت ‹‹‌با مسئولیت محدود›› ‌قید شود.
البته شرکتهای شناخته شده در قانون ایران محدود به سه مورد فوق نیست ولی با بررسی در سطح جامعه میتوان فهمید که ۹۰ درصد شرکتهای فعال ، از سه نوع شرکت فوق میباشند.
حالا که تصویر روشنی از انواع شرکتها در ذهن ما مجسم شد نوبت به معرفی بهترین شرکت جهت ثبت و شروع به کار میرسد.
در مورد شرکت سهامی عام باید بگم که شرکتهای سهامی عام را برای شرایط خاص ثبت داده میشود و ماهیت این شرکتها بیشتر عام بودن و بحث خرید و فروش و داد و ستد سهام آنها مطرح هست.

مجتمع سورنا

حالا میماند مقایسه بین شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود.

۱۵۰

مقایسه کلی :

 1. در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکا حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشد.
 2. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یک میلیون ریال است.
 3. در شرکت سهامی خاص حداقل ۳۵%سرمایه باید نقدا در یکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵% در تعهد سهامداران باشد . در شرکت با مسئولیت محدود با کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقرار به دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.(یعنی افتتاح حساب نمیخاد)
 4. انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهام خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 5. مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین ممکن که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند.
 6. انتخاب روزنامه کثیر الانتشار در شرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 7. شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص سهل تر و در شرکت با مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد.
 8. مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص توسط هیات رئیسه ای مرکب از یک نفر رئیس و در نفر ناظر و یک نفر منشی که از بین سهامداران انتخاب می شوند اداره می گردد. در شرکت با مسئولیت محدود اداره مجامع عمومی شرکت توسط هیات نظار در صورتی خواهد بود که تعداد شرکا آن از ۱۲ نفر بیشتر باشد.
 9. در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود شرکت در افزایش سرمایه اختیاری است.
 10. سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند.
 11. مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه و به صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکا یا خارج انتخاب می شوند . انجام وظیفه خواهند نمود.
 12. تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکا تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند.
 13. حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
 14. تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت می گیرد . شرکا در این خصوص دارای مسئولیت می باشند. تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناس رسمی دادگستری خواهد بود.

مقایسه عرفی و اعتباری :
اگر هدف شما از ایجاد کسب و کار و ثبت شرکت فقط و فقط رسمیت بخشیدن به کارتان هست که بهتره که شرکت مسئولیت محدود که به نوعی سند رسمی شراکت هست را ثبت کنید ولی اگر بحث اعتبار و تسهیلات و مناقصات و مزایدات و … شرکت براتون مهم هست که حتما شرکت سهامی خاص ثبت بدید.

۱۵۲

در دیدگاه کلی بهترین نوع شرکت جهت ثبت شرکت سهامی خاص میباشد.زیرا:

 1. عرف شرکت سهامی خاص را معتبر تر میداند
 2. شرکتهای دولتی جهت مناقصات و مزایدات با شرکت سهامی خاص بهتر کنار می آیند
 3. بانک های به شرکتهای سهامی خاص بهتر خدمات ارائه میدهند
 4. از لحاظ اعتباری نیز شرکت سهامی خاص یک سرو گردن از شرکتهای دیگر بالاتر میباشد.
 5. از لحاظ دارایی و مالیات هیچ تفاوتی بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص نیست.

پست های مرتبط