یزد، بلوار شهید بهشتی (حدفاصل چهارراه مهدیه تا میدان امام حسین) نرسیده به میدان امام حسین، روبروی اداره پست، طبقه فوقانی املاک ۱۲۱
09131588851

چگونه ترس از ایجاد کسب و کار جدید را بریزیم؟

کارآفرینی
کارآفرینی
وقتی یک نفر تصمیم می‌گیرد که کسب و کاری را راه اندازی کند؛ به احتمال زیاد دورنمایی از موانع و ریسک‌هایی که در مسیر وی پیش خواهد آمد، در فکر خود دارد. با این حال هر چه از شروع کسب و کار وی زمان بیشتری میگذرد ، موانع بیشتری بر سر راه ویخودنمایی می‌کند.
این به خصوص در زمانی هست که کسب‌وکار هنوز آن‌چنان که باید شکوفا نشده و به مرحله‌ای نرسیده که بتوان در مورد بقای آن نظر قطعی داد.
این مرحله‌ای‌ میباشد که هجوم افکار  ناامیدکننده به ذهن یک کارآفرین گسیل شده و اگر از قبل برنامه‌ای برای این مرحله نداشته باشد، ممکن است موجب نابودی آن کسب و کار شود. در این بخش راهکارهایی برای عبور از این سختیها معرفی شده است.:
۱- به کسب و کارتان ایمان داشته باشید
وقتی شما به کارتان ایمان داشته باشید، در آن صورت می‌توانید در مورد آن برنامه‌ریزی کنید. این ایمان ، اعتماد به نفس را هم به دنبال خود می‌آورد و باعث می‌شود فرد در همان مراحل اولیه فعالیت کسب و کاری خود به شکل مناسبی روندهای کسب‌وکار را مدیریت کند. این نکته، باعث موفقیت مرحله اول کسب‌وکار می‌شود که همان تضمین پایداری و ضدنابودی کسب‌وکار در مراحل اولیه فعالیت خود است. این اعتماد به نفس در مرحله گسترش کسب‌وکار هم به کار می‌آید و باعث می‌شود این روند هم به شکل صحیحی دنبال شود و به نتایجی که کارآفرین در پی آن است، برسد.
یادمان باشد که توسعه و گسترش کسب‌وکار هیچ گاه تمامی نداشته و به پایان نمی‌رسد و بر عهده شما به عنوان کارآفرین است که در هر مرحله از این فعالیت به گونه ای حرکت کنید که انگیزه شما در بیشترین مقدار ممکن باشد. جمله معروفی داریم بدین شرح که : «باور کنید کارتان خاص است و اگر شما نباشید زندگی سخت خواهد شد.» شما باید در کسب‌وکارتان خدمتی را ارائه دهید که جامعه مشتریان‌تان آن را بسیار ضروری قلمداد کنند.

اگر بینش و رویکرد شما در زمان شروع کسب‌وکار و بعد از آن ، مدیریت آن به این صورت باشد، آن وقت از بسیاری از موانع ذهنی و ترس‌های ذهنی کارآفرینی عبور کرده اید. چرا که در این حالت با ایجاد یک کسب‌وکار در قدم اول به فکر سود و منفعت  خود نیستید؛ بلکه ارائه خدمتی مهم به مردم را دنبال می‌کنید و این می‌تواند مانعی محکم جلوی هر نوع بی‌انگیزگی و ناامیدی باشد.

۲- آموزش و یادگیری 
همیشه در آموزش فضای نو و رشد جدید اتفاق می‌افتد. اگر خواهانیم که با کسب‌وکار خود روی جامعه تاثیر گذار باشیم، باید آموزش را به فرایندی همیشگی در زندگی خود تبدیل کنیم. آموزش برای یک فرد کارآفرین می‌تواند شامل مراحل و انواع مختلفی باشد و از آموزش‌های انگیزشی و خودیاری تا آموزش‌های اقتصادی و مالی. گاهی اوقات در قالب آموزش فقط از تجربیات استفاده می‌کنید و گاهی آموزشی فراتر از تجربیات را فرا میگیرید.

در این حالت ممکن است تکرار یک کار برای آموزش، یکی از نیازهای شما باشد که این همان آموزش به شیوه قدیمی آن است. البته یادمان باشد که آموزشی به کار ما می‌آید که به رشد و پیشرفت ما کمک کند. یعنی انگیزه چند برابری برای کار و فعالیت در ما به وجود بیاورد.
گاهی از مطالب و آموزشهایی استفاده می‌کنیم که موجب سستی و متعاقب آن ناامیدی و بی‌انگیزگی می‌شود که این آموزه‌ها چندان دور از دسترس ما هم نیستند و بنابراین لازم است بدانیم از چه آموزه‌هایی استفاده می‌کنیم. در بخشی از این یادداشت اشاره شد که آموزش روندی همیشگی هست. اگر این تفکر را در خود پرورش ندهیم، بسیاری از آموزش‌های دریافتی ما به تدریج اثرگذاری خود را از دست خواهد داد.

ما در دنیایی هستیم که هر روز با ظهور فناوری های جدید، صنایع مرسوم کهنه و از کار افتاده می‌شوند و این روند به شکل سریع‌تری در مورد آموزه‌های امروز و دیروز شما اتفاق می‌افتد و زحمات شما در حوزه یادگیری را از بین می‌برد.

۳- اخذ مشاوره ها و الگوبرداری
از راه مشاوره و الگوبرداری می‌توانید برای الهام‌بخشی به خود جهت تداوم روند کارآفرینانه‌ای که در پیش گرفته‌اید استفاده کنید و افزون بر این از طریق الگویابی به مستندسازی فعالیت‌هایی که تاکنون صورت گرفته است بپردازید و از این طریق بهترین رویکرد آموزشی ممکن را دنبال کنید.

خیلی چیزها اگر صرفا از جنبه نظری دنبال شود، نمی‌تواند عمق چندانی در فکر و مغز بیابد و اثر گذاری واقعی به وجود بیاورد. اگر این با الگوبرداری و مستندسازی همراه شود، آن وقت تاثیری فزاینده ای به خود می‌گیرد و می‌تواند به شکلی واقعی و مستمر زندگی فرد کارآفرین و به طور کلی فردی را که در جستجوی موفقیت است، دگرگونکند.
یادمان باشد که مغز ما ساختاری تاثیر پذیر و الگوگیرنده دارد و اگر از این قابلیت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم، آن وقت تحقق خواسته‌ها و اهداف‌مان را در بهترین سطحش به نظاره خواهیم نشست. البته باید از الگوهایی استفاده کنیم که خودشان آن تجربه کاری را در بهترین وجه ممکن از سر گذرانده‌اند و به ثمر رسانده‌اند.

پست های مرتبط