یزد، بلوار شهید بهشتی (حدفاصل چهارراه مهدیه تا میدان امام حسین) نرسیده به میدان امام حسین، روبروی اداره پست، طبقه فوقانی املاک ۱۲۱
09131588851

کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص

کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص

کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص

مقدمه

کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص : این مقاله ای که در حال حاضر پیش روی شما خواننده گرامی میباشد ماحصل سالها تجربه و مطالعه پیرامون شرکتها بخصوص شرکت سهامی خاص میباشد که به بررسی کامل شرکت سهامی خاص با توجه به اظهارنامه ثبتی، اساسنامه و صورتجلسه مجمع و هیئت مدیره و بررسی بار حقوقی و مالی و گذر بر قوانین مرتبط میباشد.اینجانب داود رجبی با تدوین این مقاله تحت عنوان و زیرمجموعه کلی بررسی کامل شرکت سهامی خاص، این هدف را داشتم که دوستانی که خواهان ثبت شرکت سهامی خاص هستند ابتدای امر با بررسی کامل شرکت سهامی خاص با توجه به محتوای این مقاله ، کاملا با این نوع شرکت آشنا شده و نکات ریز و درشت پیرامون مسائل حقوقی و مالی و مسئولیت های مرتبط را درک کنند و بعد از آشنایی با این مسائل با دید باز اقدام به ثبت شرکت نمایند.لازم به ذکر هست که با توجه به گسترگی موضوع به صورت بخش بخش به این موضوعات خواهیم پرداخت.

بخش اول : کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص

تعریف  و کلیات شرکت سهامی :

بر طبق ماده یک لایحه  اصلاحی  قانون تجارت ،  شرکت سهامی شرکتی که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است . لذا مسئولیت دارندگان سهام فقط محدود به سهام آنهاست . سهام جزء حقوق مالی محسوب می شود و در حکم مال منقول می باشد و هم به صورت قهری و هم به صورت قراردادی قابلیت نقل و انتقال دارد (مواد ۲۴، ۳۹و ۴۱ ل.ا.ق.ت) . لذا تشریفات نقل و انتقال سهام از موارد مهم مربوط به شرکت ها تلقی می گردد .

ازلحاظ نوع مالکیت سهام به دو دسته سهام بانام وسهام بی نام تقسیم می شود .  انتقال سهام با نام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد .

شما در حال حاضر مشغول خواندن مقاله کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص میباشید.

 

شرکت های سهامی به دو دسته تقسیم می شود : شرکت سهامی خاص و عام

شرکت سهامی خاص: شرکتهای سهامی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است . این گونه شرکت ها ، شرکت سهامی خاص نامیده می شوند (ماده ۴ ل.ا.ق.ت) حداقل تعداد  سهامداران در شرکت سهامی خاص ۳ نفر و حداقل  سرمایه در زمان تاسیس ۱۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد و سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می گردد ، در خصوص حداقل تعداد اعضاء هیات مدیره مقرراتی وضع نگردیده است . بر طبق نظریه حقوقی شماره ۵۱۵۶ /۷ مورخ ۱۳/۷/۱۳۶۷ تعداد اعضای هیات هیات مدیره نمی تواند کمتر از ۳ نفر باشد .و تعداد ۲ نفر به عنوان بازرس که بازرسان نیازی نیست که سهامدار شرکت باشن ولی نباید قرابت فامیلی درجه یک (پدر،مادر،فرزند،خواهر،برادر،همسر) با اعضای هیئت مدیره داشته باشند.

  • مدیر عامل نباید کارمند رسمی دولت باشد و در شرکت دیگری سمت مدیریت عاملی داشته باشد و یا سو پیشینه بانکی و کیفری داشته باشد و در نهایت دارای بدهی مالیاتی باشد.
  • اعضای هیئت مدیره شرکت نباید کارمند رسمی دولت باشند و یا سو پیشینه بانکی و کیفری داشته باشند و در نهایت دارای بدهی مالیاتی باشند.
  • کارمند دولت میتواند به هر میزان سهامدار شرکت باشد ولی در صورتی که شرکت خواهان عقد قرارداد با ارگانی باشد که کارمند مذکور در آن سهامدار هست ، کارمند مذکور نمیتواند بیشتر از ۳ درصد سهام شرکت را مالک باشد
  • برای انجام امور بانکی اعضای هیئت مدیره نباید سوپیشینه بانکی داشته باشند
  • مانند شرکتهای با مسئولیت محدود، در شرکتهای سهامی مسئولیت سهامداران در مقابل اشخاص به نسبت تعداد سهامی که دارند محاسبه می گردد و خود شرکت نیز تا میزان سرمایه شرکت مسئول تعهدات خود می باشد و به عبارتی اعتبار شرکت علاوه بر پارامترهایی نظیر تخصص و نیروی انسانی براساس میزان سرمایه ایشان نیز ارزیابی می گردد زیرا طبق رویه بازار سرمایه میزان اعتبار گاهی مساوی است با میزان سرمایه نقدی یا غیرنقدی شرکت.
  • در شرکت‌های سهامی خاص، همانندشرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستد اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند.

تفاوت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود

قبل از ورود به این بحث یادآور میشوم که انتخاب نوع شرکت ، به اهداف فردای ما ، میزان مسئولیت ، تعداد شرکا ، نوع فعالیتی که برای شرکت در نظر گرفته ایم و ….بستگی دارد. از میان شرکت های هفت گانه که در قانون وجود دارد ، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص جزء فعالترین و پر استقبالترین شرکت ها در امر تجارت و بازرگانی محسوب میشوند . لذا برای ورود به بحث بررسی تفاوت این دو نوع شرکت  ، ابتدائاَ لازم است به توضیح مختصری از هر یک از این شرکت ها بپردازیم و سپس شباهت ها و تفاوت های اساسی میان این شرکت ها را برشماریم .

 

شرکت با مسئولیت محدود را بهتر بشناسیم

شرکت با مسئولیت محدود ، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد ، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.( ماده ۹۴ ق.ت )

 

در این تعریف :

یک- سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه نقدی بوده و اصطلاحا سهم الشرکه نامیده میشود و  به قطعات سهام تقسیم نمی شود.

دو- مسئولیت شرکای شرکت در مقابل دیون و قروض شرکت در حدود سهم الشرکه ای است که هر شریک سرمایه گذاری نموده

سه- سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود آزادانه قابل نقل و انتقال نمی باشد

چهار- شرکت با مسئولیت محدود حداقل بین دو نفر و حداکثر بین هر چند نفری که باشد ، تشکیل می گردد.

 

شباهت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

۱-در هر دو شرکت حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت یک میلیون ریال است.

۲-افزایش سرمایه در هردو شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

۳- حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.

شما در حال حاضر مشغول خواندن مقاله کلیاتی پیرامون شرکت سهامی خاص میباشید.

 

تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

۱-. در شرکت با مسئولیت محدود حداقل تعداد شریکان ۲ نفر است در حالیکه  در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر سهامدار مورد نیاز می باشد.

۲- سرمایه اولیه در شرکت با مسئولیت محدود تنها در اساسنامه قید می گردد و نیازی به افتتاح حساب و واریز وجه نمی باشد.در صورتی که در شرکت سهامی خاص ، سهامداران مکلفند که حداقل ۳۵ % از سرمایه اولیه را به حسابی به نام شرکت تودیع دهند و گواهی مربوطه به هنگام تشکیل شرکت ارائه گردد و ۶۵ % باقیمانده سرمایه در تعهد سهامداران بماند.

۳-انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

۴-مدت مدیریت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود محدودیتی ندارد و اعضای شرکت می توانند مدت محدود یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند اما در شرکت های سهامی خاص مدیران حداکثر به مدت دو سال انتخاب می شوند.

۵- اعضای هیات مدیره در شرکت با مسئولیت محدود ملزم به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار نیستند اما انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی است .

۶-مدیران شرکت با مسئولیت محدود را می توان از بین شریکان یا خارج از آن ها انتخاب نمود اما در شرکت سهامی خاص مدیران باید حتماَ از میان سهامداران شرکت انتخاب شوند و یا بعد از انتخاب تعداد و سهام وثیقه ای که در اساسنامه معین شده است را تهیه و به صندوق شرکت تسلیم نمایند.

۷-تشکیل مجامع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود شرایط مشکل تری دارد ، اما برای تشکیل مجامع عمومی شرکت های سهامی خاص شرایط آسان تری در نظر گرفته شده است.

۸-واگذاری سهام در شرکت های با مسئولیت محدود با توافق سه چهارم شرکا و پس از ثبت در دفتر خانه اسناد رسمی انجام می شود اما این امر در شرکت های سهامی به شکل نقل و انتقال عادی سهام و گواهی نقل و انتقال سهام صادر شده توسط دارایی انجام می گیرد.

۹-حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.

۱۰-سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشد.

۱۱-نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت های با مسئولیت محدود از طریق تنها تشکیل مجمع قابل انجام می باشد ولی در شرکت سهامی خاص برای نقل و انتقال سهام ابتدا واگذار کنندگان سهام و گیرندگان سهام به اداره دارایی مربوط به حوزه مالیاتی مربوط به شرکت مراجعه می کنند و پس از اخذ گواهی ۴%مالیات نقل و انتقال سهام از طریق تشکیل ممجتمع به همراه گواهی نقل و انتقال اخذ شده از دارایی کار خود را به انجام می رسانند.

۱۲- در صورتی که بخشی از شرکت را آورده های غیر نقدی تشکیل دهد تقویم این آورده ها در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت خواهد گرفت و مسئولیت صحت برآورد به عهده شرکا خواهد بود اما در شرکت های سهامی خاص تقویم آورده های غیر نقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام خواهد گرفت.

۱۳- تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت می گیرد .شرکاء در این خصوص دارای مسئولیت می باشند.تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود.

مبحث بعدی ، بررسی مزایا و معایب شرکت سهامی خاص

 

پست های مرتبط

نظر بدهید