یزد، بلوار شهید بهشتی (حدفاصل چهارراه مهدیه تا میدان امام حسین) نرسیده به میدان امام حسین، روبروی اداره پست، طبقه فوقانی املاک ۱۲۱
09131588851

کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

کارت بازرگانی چیست؟

تقریباً هر اقدامی در  کشور، به یک مجوز نیاز دارد. مثل رانندگی کردن که با داشتن گواهینامه رسمی از اداره راهنمایی و رانندگی، قانونی است و بدون آن، غیرقانونی و تخلف. برای بعضی تجارت ها هم به چنین گواهینامه ای نیاز داریم که به آن «کارت بازرگانی» گفته می شود.

بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بر دارد.

کاربردهای کارت بازرگانی

  • ثبت سفارش و ترخیص کالا
  • واردات از مناطق آزاد 
  • مبادرت به حق العمل کاری در گمرک 
  • صادرات کلیه کالاهای مجاز

حقیقی یا حقوقی 

ممکن است در اولین مرحله از اخذ کارت بازرگان به این مسئله بربخورید که کارت بازرگانی حقیقی مورد نیاز من می باشد یا کارت بازرگانی حقوقی.

کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی هیچ تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند به جز در موارد بسیار جزئی که مربوط به کالاهای خاص می باشند.اما بدانید که مراحل اخذ کارت بازرگانی حقوقی بسیار پیچیده تر و سخت از حقیقی می باشد. برای تمدید کارت بازرگانی حقیقی تنها مفاصا حساب دارایی اخذ می کنند اما برای تمدید کارت بازرگانی حقوقی مفاصا حساب مالیاتی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی اخذ می کنند.بقیه مدارک تقریبا یکسان است.

تعرفه گمرکی دارندگان کارت بازرگانی گونه است ؟

حالا که متوجه شدیم کارت بازرگانی چیست و توانستیم کارت بازرگانی را اخذ نماییم نوبت به این می رسد در مورد کارهایی که با کارت بازرگانی می توان انجام داد صحبتی داشته باشیم

داشتن کارت بازرگانی برای کارهای زیر ضروری می باشد و بدون کارت بازرگانی هیچکدام از این کارها را نمی توان انجام داد.

• ثبت سفارش و ترخیص کالا

• واردات از مناطق آزاد

• مبادرت به حق العمل کاری در گمرک

• صادرات هر نوع کالاهای مجاز

• این نکته قابل ذکر می باشد بعضی از کارها می باشد که برای انجام دادن آنها نیاز به کارت بازرگانی نداریم.

• مواردی که نیاز به داشتن کارت بازرگانی نمی باشد

• شرکت تعاونی مرزنشینان

• ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که در بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند

• پیله وران

• کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار

 

مزایا و معایب دارندگان کارت بازرگانی

مزایای داشتن کارت بازرگانی چیست

۱. دارنده این کارت اگر شخص حقیقی باشد به عنوان تاجر شناخته می شود،تجار از امتیازات ویژه ای نسبت به دیگر افراد عادی بهره مند خواهند شد.

۲. افرادی که به عنوان تاجر شناخته می شوند راحتتر می توانند سفرهای بین کشوری داشته باشند و برای آنها ویزای مخصوص تجار صادر می شود(البته این مسئله ممکن است برای هر کشور متفاوت باشد)

۳. عضویت در اتاق بازرگانی

۴. امکان واردات کالا از مناطق آزاد به داخل مرزهای کشور می باشد.

۵. امکان ثبت علائم تجاری لاتین

معایب کارت بازرگانی

داشتن کارت بازرگانی یک مزایا برای تاجران می باشد اما برای کسانی که روش استفاده درست از این کارت را بلد نباشند می تواند معایبی داشته باشد.

کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند می بایستی در نظر داشته باشند به عنوان تاجری که به قوانین واردات و صادرات کشور آشنایی دارد می شناسد.

کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند مشمول قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات کالا می شوند و می بایستی ضمن ثبت نام در سامانه های مورد نظر مالیات پرداخت کنند.

مطالب فوق نشان می دهد که کارت بازرگانی برای کسانی که می خواهند به دفعات اقدام به واردات و صادرات کالا نمایند مناسب و مزایا حساب می شود اما برای کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی و اجاره و یا فروش کارت بازرگانی می کنند مخاطرات زیادی دارد.

علاوه بر آن اخذ کارت بازرگانی هزینه ای بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان و مدت زمان بک هفته ای را لازم دارد و بعضی اشخاص بدون اینکه تجربه و مشتری و امکانات لازم برای تجارت را داشته باشند اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند و هیچ استفاده ای نمی توانند از کارت بازرگانی خود بکنند.

اجاره کارت بازرگانی منطقی یا کاری غیر حرفه ای ؟

یکی از بحث های در مورد کارت بازرگانی مطرح می باشد اجاره کارت بازرگانی می باشد. رییس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق بازرگانی اینطور می گوید یکی از دلایلی که باعث به وجود آمدن این وضعیت در استفاده از کارت‌های بازرگانی شده این است

که از واردکننده به محض ورود کالا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود و دلیل دیگر این است که یک درصد از فروش هم برای تمدید کارت بازرگانی جدا از اینکه واردکننده سود یا زیان کرده، گرفته می‌شود.

به عنوان مثال یک بنگاهی ۵۰۰ میلیارد تومان فروشد داشته است، ‌باید یک درصد از فروش خود را که ۵ میلیارد تومان می شود را پرداخت کند تا کارت بازرگانی اش تمدید شود در حالی که همین بنگاه ممکن است با وجود فروش ۵۰۰ میلیارد تومانی ۲۰ میلیارد تومان زیان کرده باشد.

نحوه محاسبه مالیات برای دارندگان کارت بازرگانی

دارا بودن کارت بازرگانی به تنهایی منجر به وضع مالیات نمی گردد درآمد مشمول مالیات تعیین کننده مالیات قابل پرداخت خواهد بود .برای اشخاص حقیقی بر اساس درامد مشمول مالیات طبق نرخ ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم و برای اشخاص حقوقی ۲۵% درآمد محاسبه و اخذ میگردد. به موجب بخشنامه گمرک، دارندگان کارت های بازرگانی باید مالیات علی الحساب واردات قطعی کالا را به میزان ۴ درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی پرداخت کنند.