علمی و آمزشی, فروش برند

قوانین فروش برند

قوانین فروش برند

قوانین فروش برند

برای خرید و فروش برند و استفاده از حقوق برند خریداری شده باید قوانین فروش برند و همین طور خرید آن را بدانید. چون در صورتی که در اسناد انتقال برند مشکلی وجود داشته باشد اعتبار آن از بین رفته و فرد خریدار نه تنها حقوق مرتبط با برند، بلکه سرمایه خود را نیز از دست می­دهد. در این مقاله قوانین فروش برندرا توضیح می­دهیم .

قوانین فروش برند

چرا در ایران فروش برند به طور قانونی انجام می­شود :

بعضی از صاحبان برند به دلایل متفاوتی از برندهای خود استفاده نمی­کنند و باعث می­شوند که این برندها راکد و بی ­فعالیت مانده و تمام هزینه­ های مصرف شده و زمان صرف شده تلف شوند. از طرف دیگر بسیاری از افراد و شرکت­ها ترجیح می­دهند به جای ثبت برند و گذشتن از این هفت خان، به سادگی و با شرکت در طرح خرید و فروش برند، برند خود را تهیه کنند. بنابراین این نوع خرید و فروش و نقل و انتقال کاملا قانونی است و هر کس که تمایل به خرید برند داشته باشد می­تواند بعد از توافق با صاحب قبلی برند، با در دست داشتن مدرک شناسایی به دفتر خانه رسمی مراجعه کند و برند مورد نظرش را در کمتر از یک روز کاری به دست آورد .

قوانین فروش برند

قوانین فروش برند :

تنها قوانین موجود برای فروختن برند این است که :

اولا : برند به طور قانونی ثبت شده باشد و دارای اعتبار قانونی باشد .

دوم : در مورد مالکیت آن هیچ شبه ه­ای نباشد و صاحب برند توانایی قانونی این را داشته باشد که نقل و انتقال و فروش برند را داشته باشد. به طور مثال در صورت فوت صاحب برند تا قبل از تقسیم میراث به طور قانونی، وارثان حق فروش آن را ندارند و در صورت خرید چنین برندی امکان دارد که در آینده از طریق دیگر وارثان دچار مشکل شوید .

سوم : برند مورد نظر اعتبار داشته باشد. این مورد بر عهده­ ی خریدار می­باشد تا در هنگام استعلام برند، علاوه بر استعلام ثبت بودن یا نبودن برند، تاریخ اعتبار آن را نیز چک کند .

مدارک مورد نیاز برای فروش برند :

فروش برند در دو نوع و به دو صورت انجام می­شود .

نوع اول فروش تمام حقوق قانونی برند است که با این قرارداد فروشنده موافقت می­کند که کلیه حقوق برند مورد نظر به طور دائم یا موقت به خریدار واگذار شود .

نوع دوم، فروش بخشی از حقوق برند است. در این صورت به آن فروش جزئی برند می­گویند و خریدار فقط می­تواند از قسمتی از حقوق قانونی مرتبط با برند استفاده کند. تصمیم در مورد مدت زمان انتقال برند به صورت توافقی بین فروشنده برند و خریدار آن صورت می­گیرد .

فروش برند همین طور به دو صورت انجام می­شود .

در مدل اول فروشنده یک یا چند فرد حقیقی است و در مدل دوم، فروشنده فرد حقوقی یعنی یک شرکت یا کمپانی است .

در صورتی که فروشنده برند یک یا چند فرد حقیقی باشد باید مدارک زیر را آماده کنند :

مورد اول : اسناد شناسایی و هویتی فروشنده و خریدار برند مورد نظر .

مورد دوم : یک کپی از توافق نامه­ ی بین فروشنده و خریدار .

مورد سوم : کپی از مدرک ثبت شده برند .

مورد چهارم : پر کردن فرمی شامل تمام مشخصات خریدار و فروشنده از جمله مشخصات تماس و آدرس .

مورد پنجم : در صورت داشتن وکیل برای فروش برند، مدارک شناسایی وکیل و همین طور وکالتنامه ­ای حاوی اختیارات قانونی وکیل مورد نظر .

مورد ششم : تمام مدارک و اسنادی که در زمان ثبت برند ارائه شده بوده است .

در صورتی که فروشنده فرد حقوقی ( شرکت یا کمپانی ) باشد، باید مدارک زیر را تهیه کند :

مورد اول : اسناد شناسایی هویت برای اعضای هیئت مدیره، سهامداران اصلی و مدیر عامل شرکت فروشنده و خریدار.

مورد دوم : در زمان فروش برند باید یک کپی از روزنامه­ ی رسمی که ثبت و یا تغییرات برند در آن درج شده است، ارائه شود .

مورد سوم : کپی از سند ثبت شده­ ی برند مورد نظر .

مورد چهارم : کپی توافق نامه بین شرکت یا کمپانی فروشنده و خریدار .

مورد پنجم : در صورت داشتن وکیل برای خرید یا فروش برند، وکالتنامه­ای که اختیارات قانونی وکیل را مشخص کند و همین طور مدارک شناسایی وکیل .

مورد ششم : تمام مدارکی که برای ثبت برند ارائه شده بوده است .

قوانین فروش برند

نکات مهم در رابطه با خرید و فروش برند :

توجه : بعد از این که فروش برند به طور کامل انجام شد و به انتقال برند اتفاق اثر داده شد، باید این انتقال را در روزنامه رسمی درج کنید تا در صورتی که فردی ذی نفع نسبت به آن اعتراضی داشته باشد بتواند در مدت زمان قانونی، به اعتراض خود ترتیب اثر بدهد .

دلایل نشان دهنده ضرورت در خرید یا ثبت یک برند :

اگر برندی که به طور قانونی ثبت شده، نداشته باشید، هرکسی می­تواند از برند شما سوء استفاده کرده و به نام برند شما تجارت کند .

احتمال دیگر این است که فرد یا شرکتی برند شما را ثبت کند و شما دچار ضرر می­شوید. در این صورت فردی که برند شما را ثبت می­کند حتی توانایی این را دارد که شما را به طور قانونی تحت پیگرد قرار دهد و اجازه ندهد تا شما از برند خود استفاده کنید. پس قبل شروع تجارت یا برند خود را ثبت کنید یا اگر به دنبال روش ساده­ تر و سریع­تری هستید با شرکت در خرید و فروش برند، نسبت به تهیه یک برند برای خود اقدام کنید .

توجه : در صورتی که فرد صاحب برند فوت شود، مالکیت برند مورد نظر به وارثان او می­رسد و آن­ها حق کامل برای فروختن برند مورد نظر را دارند مگر این که فرد متوفی در وصیت نامه خود به نوعی دیگر بیان کرده باشد .

توجه : اگر تمایل به خرید برند دارید و اطمینان ندارید که تمام پول خود را به یک جا به طرف مقابل خود دهید باید بدانید که قبل از انتقال قانونی سند برند فقط لازم است که یک دهم ازکل هزینه را بپردازید و بقیه آن بعد از فروش برند وانتقال کامل و اطمینان از انجام قرارداد، پرداخت می­شود .

توجه : برای ثبت کردن برند لاتین ، داشتن کارت بازرگانی واجب و الزامی است اما برای خرید آن نیازی به کارت بازرگانی نیست .

در آخر به دلیل پیچیده و حساس بودن خرید و فروش برند به شما توصیه می­کنیم تا این کار را به دست متخصصان این حوزه بسپارید و با خیالی آسوده برند درخواستی خود را به دست آورید .